Urfa Tepsi Kebabı


Urfa Tepsi Kebabı[ads]
Malzemeler
1 çorba kaşığı sıvı yağ
1 kilo patlıcan

Köftesi için;

1 çorba kaşığı salça,biraz da biber salçası ekleyebilirsiniz.
tuz, isot ve kara biber
500 gram kıyma
1 adet soğan

Urfa Tepsi Kebabı tarifi

[cano]
Soğanı rendeleyin.Kıyma,salça,tuz,isot ve kara biberi ilave edip yoğurun.Patlıcanları 3 parmak eninde kesin.Bir patlıcan büyükçe köfte şeklinde dizin.Ortasına domatesleri dilimleyin.Elinize sıvı yağa batırın patlıcanların üzerine sürün.Bunun nedeni evdeki fırınlarda pişirdiğimiz için üstleri kurumasın.220 veya 250 derecelik fırında patlıcanlar suyunu salıp çekene kadar pişirin.Alt ve üst farklı pişirilen fırınlarda ilk 30 dk. sadece alttan pişirip sonra üstünü yakın.Yaklaşık 1 saat içinde  pişiyor ama patlıcanların pişip pişmediğini kontrol edin.Taş fırın bulma şansınız varsa 30 dk. içinde yemeğiniz servise hazır olacaktır.
NOT;Şanlıurfa’da bu yemeğe soğan ve salça koyulmuyor ama ev fırınlarında et kuruduğu için ben koyuyorum.Etin içine değil ama servisinde kuru soğan kesilip dürüm yapılıyor.Sizde servis yaparken kuru soğan ve lavaşla yaparsanız çok lezzetli olduğunu göreceksiniz.

nasilyapilirtarifi.net

tepsi kebabı oktay usta · urfa tepsi kebabı tarifi oktay usta · tepsi kebabı tarifi oktay usta · urfalı ustadan kebap tarifleri · urfa usulü tepsi kebabı tarifi · urfa usulü et kavurma ·